Google
Blog > Komentarze do wpisu

Oneworld się powiększy

Oneworld poinformował, że linie SriLankan Airlines zostały oficjalnie zaakceptowane jako jego przyszły członek. Azjatycki przewoźnik zostanie formalnie przyjęty do tego sojuszu najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego roku. Wcześniej dołączy też Malaysia Airlines.

SriLankan Airlines to narodowy przewoźnik Sri Lanki. Posiada on flotę 21 airbusów, którymi - ze swojego hubu w Colombo - lata do ponad 60 miast w 35 krajach. W Europie są to m.in. Rzym, Londyn, Paryż, Frankfurt i Moskwa. SriLankan jest liderem w transporcie pasażerów na Maldiwy. W sumie, w ubiegłym roku, przewoźnik ten przetransportował ponad 3,5 miliona pasażerów. Nie lada ciekawostką jest fakt, że SriLankan posiada lokalną filię SriLankan AirTaxi, która swymi wyposażonymi w pływaki Twin Otterami obsługuje szereg tras wewnętrznych ze swej wodnej bazy na rzece Kelani w Colombo.

Tzw. "przewoźnikiem wprowadzającym" SriLankan Airlines do oneworld jest Cathay Pacific z Hong Kongu. Przewiduje się, że sojusz przyjmie lankijskie linie drugiej połowie przyszłego roku.

Jednak jeszcze wcześniej, bo prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku bieżącego, oneworld powiększy się też o innego azjatyckiego przewoźnika - Malaysia Airlines. Linie te posiadają obecnie flotę 114 samolotów i latają - ze swego hubu w Kuala Lumpur - do 87 miast w Ameryce Północnej, Europie, Azji, oraz Australii i Nowej Zelandii. Malaysia posiada podadto bardzo gęstą siatkę ponad 100 tras wewnątrz Malezji.

Póki co, do oneworld należy 12 przewoźników (z wieloma filiami): American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Finnair, Iberia, Japan Airlines, LAN Airlines, Mexicana (jako tzw. członek nieaktywny, z powodu kłopotów finansowych), Qantas, Royal Jordanian, S7 Airlines i - najnowszy w sojuszu - Air Berlin.

PS. Nie tylko oneworld się powiększa - Star Alliance, do którego należy m.in. nasz LOT, kilka dni temu znacząco rozszerzył się w Ameryce Łacińskiej. Zaś SkyTeam szykuje się do przyjęcia, jeszcze w tym roku, Aerolineas Argentinas i Xiamen Airlines.

czwartek, 05 lipca 2012, zwirekiwigura

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Qatar w oneworld? z Aeroplan
Qatar Airways będzie pierwszą z wielkich arabskich linii lotniczych, która przystąpi do jednego z trzech globalnych sojuszów przewoźników. Jej wybór padł na one world... Taką informację podała wczoraj agencja prasowa Reuters , powołując się ... »
Wysłany 2012/10/03 15:46:00